Suven avaus Laulurinteellä 30.5.2025

Kesä alkaa Suven avauksesta
Suomen suven avausta vietetään joka vuosi koulujen päättyessä Joensuun Laulurinteellä. Tapahtuma on joensuulaisille rakas perinne ja vuonna 2017 se pääsi Unescon Elävän perinnön listalle.
Vuonna 2025 Suven avaus täyttää 40 vuottaVuoden 2025 ohjelma Pääosassa suurkuoro ja lapsetVierailevat koulut Ensimmäinen Suven avaus vuonna 1985
Vuonna 2025 Suven avaus täyttää 40 vuotta
Vuonna 2025 Suomen suven avaus järjestetään perjantaina 30.5. klo 18 alkaen Joensuun Laulurinteellä. Tapahtuma täyttää 40 vuotta ja juhlan kunniaksi konserttiin on kutsuttu tähtivieraiksi Mirella ja Arja Koriseva. Huippusuosittu popartisti Mirella voitti kuusi Emma-palkintoa ja kuuluu suomalaisten laulajien ehdottomaan eturiviin. Tangokuningatar Arja Koriseva on loistanut estradeilla aina voitostaan vuonna 1989 lähtien.
Kello 18 alkava iltakonsertti on kaikille avoin ja pääsymaksuton. Ruuhkien välttämiseksi joensuulaisia pyydetään saapumaan tapahtumaan jalan tai pyörällä. Konserttia voi seurata myös suorana ilmaiseksi verkossa sanomalehti Karjalaisen verkkosivuilta sekä kuunnella Karjalainen Syke -radiokanavalta.
Juhlavuoden kunniaksi Mirella esiintyy päivällä myös yläkoululaisille ja lukiolaisille. Tapahtumaan kutsutaan koulukohtaisesti ja järjestetään kuljetus.
Vuoden 2025 ohjelma
1. Suvivirsi
2. Suomen suven avaus, Kanervalan koulu
3. Suvilaulu Joensuulle
4. Kesä-Joensuu
5. 40 vuotta Suven avausta, puhe Timo Nykänen
6. Tähtiartisti
* Enkelin silmin
* Tuulen värit - Pocahontas
7. Suomi-sikermä
8. Huugi-Guugi
9. Orkesteri
10. Älä tule paha kesä
11. Tähtiartisti
12. Karjalaisten laulu
Vuoden 2025 suven avauksen tarkemmat tiedot löytyvät verkkosivujen uutisesta.
Myös yleisö kutsutaan laulamaan mukaan suurkuoron kanssa: katso laulujen sanat
Pääosassa suurkuoro ja lapset
Suven avauksen ohjelma koostuu perinteisesti 6 000 alakoululaisen suurkuoron esittämistä lauluista, joita on harjoiteltu edeltävä kevät omissa kouluissa. Ohjelmassa on myös oppilaiden lukema Suomen suven avaus, orkesterin esitys ja mahdollisen vierailevan artistin soolonumero.
Säestyksestä huolehtii perinteisesti Joensuun puhallinorkesteri täydennettynä Joensuun kaupunginorkesterin muusikoilla. Mukana usein myös konservatorion soittajia.
Laululavan edustalle kokoontuu joka kerta yli kymmentuhatpäinen yleisö nauttimaan esityksistä ja itsekin laulamaan – iso osa pääsee samalla muistelemaan omia alakouluvuosiaan, jolloin ovat itsekin olleet lauteilla.
Vierailevat koulut
Suven avauksessa esiintyy joensuulaiskoululaisten lisäksi lapsia muualta maakunnasta ja perinteisesti myös Savon puolelta Kuopiosta.
Vuonna 2024 vierailuvuorossa olivat Kylmäojan, Lehmon ja Onttolan koulut Kontiolahdelta, Liperin koulu, Porokylän koulu Nurmeksesta, Kolin koulu Lieksasta, Kesälahden koulu Kiteeltä, Karvion koulu Heinävedeltä ja Haapaniemen koulu Kuopiosta.
Ensimmäinen Suven avaus vuonna 1985
Suven avaus -perinne aloitettiin jo vuonna 1985 Laululavan valmistuttua. Ensimmäisen kerran Laulurinteellä laulettiin Suven avauksen merkeissä 31. toukokuuta 1985.
Koronan takia tapahtuma järjestettiin virtuaalisena vuosina 2020 ja 2021.
Järjestäjä
Joensuun kaupunki
Lisätietoja tapahtumasta
Jaa tapahtuma
